امروزه دانش و حجم صاداراتی علم بشر به جایی رسیده است به طوری که روزانه چندین دستاورد علمی را ارائه می دهد. دانش کشتی سازی نیز مثل هر دانش دیگری با توجه به مسایل جدید رو به پیشرفت است. شاید از پیشرفت های این علم باخبر و شاید هم اطلاعی از این موضوع نداشته باشید. با توجه به دید جدید دانشمندان و مهندسان به کلیه سازه ها و دیگر موارد میبینم که رفته رفته علم به سمت طبیعی شدن پیش میرود.منظور از طبیعی شدن این است که دانش بشری با توجه به نگاه تازه خود به محیط به برخی از رازهای نهفته در سرتاسر این دنیا پی برده است.کما اینکه دیده ایم در ساخت بسیاری از وسایلی که امروزه با آن سروکار داریم الهام گرفته از طبیعت و بهتر است بگوییم تقلیدی از روی طبیعت می باشد. بشر امروزه خود را مدیون طبیعت میداند .
 
 
در علم کشتی سازی نیز با توجه به نگاهی تازه و جدید و مطالعه بر گونه های دریایی می توان از این گونه ها استفاده کرد. مثلا می توان از شکل ساختاری یک ماهی و طرز حرکتش در آب کشتی ها و زیردریایی هایی ساخت که قابلیت بیشتری داشته باشند. یکی از عنصر های انگیزشی در طراحی شناور های مدرن سرعت و کارایی بیشتر بوده که سبب روی کار آمدن شناور های نوین در صنعت دریایی شده است . اگر بتوان ماهی یا هر آبزی دیگر که قابلیت شنا و چرخش های سریع و ناگهانه را داشته باشد پیدا کرد بدون شک میتوان شناوری را تقریبا با همان مزیت و برگرفته از شکل ساختاری آن موجود ساخت . شاید بتوان موجودی را پیدا کرد که قابلیتی را داشته باشد که تا به حال کشف نشده، واین قابلیت راهی برای کشتی های نوین در آینده باشد.شاید بتوان در آینده کشتی هایی ساخت که قابلیت پرواز ، شناور بودن در سطح و حرکت در زیر آب و همچنین پیمودن مسافت های زمینی باشد و این الگو را بتوان از قابلیت های یک پرنده دریایی با چند جاندار دیگر به اجرا در آورد.
 
 تا کنون مواردی نیز به اجرا در آمده که در زیر می بینم:
 
Wig
 
 این شناور از اثر سطحی استفاده می کند. پرندگان دریایی به طور وسیعی از این اثر استفاده میکنند.
 
Seaphantom
 
این شناور از ماهی های بالدار الگوبرداری شده است که به طور همزمان از اثر سطح نیز استفاده می کند.
Penguin
 
شناور های پنگوئن که به طور کامل از فرم بدنه ای شبیه به پنگوئن ساخته می شوند.
 
Dolphins
 
شناور های دلفین نیز همانطور که از نامش پیداست الگویی از دلفین می باشد.این شناور علاوه بر استفاده های تفریحی و ورزشی به تازگی از نمونه های پیشرفته این شناور در گارد ساحلی آمریکا به کار گرفته میشود.نمونه های جدید این شناور به سرعت ۴۰ گره دریایی می رسند. همه می دانند که یکی از فاکتورهای سرعت و مقاومت در برابر آب ، فرم بدنه یک شناور می باشد.که یکی از بهترین راهنما کنندگان در این مورد خود طبیعت و آبزیان دریایی است زیرا این موجودات سال هاست در دریا شناورند و زندگی میکنند.